Psychosomatika aneb co nám děti říkají beze slov?

08.02.2025

Lenka Polášková

Psychosomatické nemoci jsou zvláštní. Ve své podstatě neexistují. Stanovit jednotnou definici, a jednoznačně říct, co to je psychosomatické onemocnění je obtížné. Každá nemoc má svůj zcela "unikátní" klinický průběh, svou léčbu. Zcela specifickou skupinou v případě psychosomatických onemocnění jsou děti předškolního a mladšího školního věku. Psychosomatika – to je především "nepsaná zpráva" dítěte pro jeho okolí – rodiče, pedagogové, jeho rodina. Je to nemoc duše a těla. Je to důsledek "příběhu" dítěte, jeho prožívání. Téma psychosomatických onemocnění a poruch je rozsáhlé, pojďme nahlédnout do oblasti spojené s rodinou.


Problémy spojené s psychosomatikou dítěte jsou v současné době častým jevem, se kterým se učitelky mateřských škol setkávají. Situaci nelze podceňovat. Projevy u dětí jsou různé, avšak příčina bývá v těchto případech poměrně často totožná konflikt v rodině a citová "vyčerpanost" či citové strádání. Typická záludnost psychosomatických onemocnění je to, že nemoc vypadá jako organická, až po důkladném vyšetření lékařem se projeví, že je nutné analyzovat oblast psychických a sociálních faktorů. Zde je pak nutné navštívit dětského klinického psychologa, který případně zahájí rodinnou psychoterapii. S problémy v oblasti psychosomatiky se u dětí setkáváme častěji než u dospělých, obvykle v 8–10 %, které navštíví pediatra. Nejčastější typy psychosomatických obtíží u dětí jsou:

• Bolesti hlavy (častěji u dívek)

• Únava

• Bolesti břicha

• Migrény

• Teploty

• Kolapsové stavy

• Poruchy vyměšování

• Poruchy příjmu potravy

• Onemocnění kůže (bradavice, atopický ekzém)

Zejména dlouhodobý stres, zátěž na psychiku dítěte, prožitek strachu a dlouhodobá nejistota a úzkost mohou nejen narušovat prožívání dítěte, ale také jeho uvažování a chování. Balcar již v roce 2006 definoval, že psychologické aspekty psychosomatických poruch v dětství jsou často výsledkem neodžitých emocí nebo reakce dítěte na příliš silný, často se opakující nebo dlouhotrvající emoční stres, který působí na stav a vývoj osobnosti svou prožitkovou stránkou, na stav a vývoj organismu svou fyziologickou stránkou.

S psychosomatickými onemocněními se můžeme setkat také v případě traumatických zkušeností dítěte. Doporučuji knihu docenta Oldřicha Matouška Hodnocení ohroženého dítěte a rodiny v kontextu plánování péče, která se oblastí práce s rodinou podrobně zabývá. Právě Matoušek nazval rodinu v našem civilizačním okruhu za instituci skořápkovou, rizikovou, nestabilní a křehkou. Ve své knize popisuje například projevy chování dítěte jako důsledek traumatické zkušenosti.. Úplné vyléčení dítěte znamená poměrně detailní zmapování situace rodiny. Psychosomatická porucha stejně jako psychické onemocnění je ovlivněna silou a způsobem komunikace v rodině. Při hledání příčin se zkoumá nejen komunikace rodičů s dítětem, ale také komunikace dítěte s rodiči. Zcela zásadní je, aby se léčba nesoustřeďovala na nemoc jako takovou, ale na dítě. Projev somatického onemocnění je zpráva vnitřního nastavení těla, orgánů, které reflektuje navenek ne-schopnost. Je to zcela individuální záležitost, kterou ovšem za psychické onemocnění nelze označovat a dítě jakkoli nálepkovat. Jedním z klíčových "léků" je, aby mělo dítě možnost sdílet, cítilo podporu. V současnosti je jedním z největších problémů některých rodičů skutečnost, že i přes to, že jejich děti mají nadbytek v oblasti materiální, mohou emocionálně velice strádat. Tuto skutečnost si přiznávají buď velice těžce, nebo nejsou vůbec ochotni si ji připustit. Vždy je nezbytné zabývat se v případě léčby oblastí somatickou, psychickou a zabývat se také rovinou sociální, v širším kontextu.

Knihy o psychosomatice:

• BIERACH, A. J. Varovné signály duše. Praha:

Alternativa, 1995.

• DANZER, G. Psychosomatika: celostný pohled na zdraví

těla. Praha: Portál, 2001.

• DETHLEFSEN, T., DAHLKE, R. Nemoc jako cesta. Praha:

Aguamarin, 1995.

• KUČÍREK, J. Psychosomatika a děti. Praha: Vzdělávací

institut ochrany dětí, 2006.

• PONĚŠICKÝ, J. Psychosomatika pro lékaře,

psychoterapeuty i laiky. Praha: Triton, 2002.

• TRAPKOVÁ, L., CHVÁLA, V. Rodinná terapie

psychosomatických poruch. Praha: Portál, 2004.