Osvbození od úplaty za předškolní vzdělávání v souvislostech
Mgr. Lenka Polášková
S účinností od
1.9.2024 došlo k rozšíření možného osvobození od úplaty za předškolní
vzdělávání. Jedná se o rodiny, které pobírají různé varianty přídavků od státu..

Od úplaty za předškolní vzdělávání hrazené předškolnímu zařízení, kterou zřizuje stát, obec nebo svazek obcí, může být:
- Zákonný zástupce dítěte, který pobírá opakující se dávku pomoci v hmotné nouzi.
- Zákonný zástupce nezaopatřeného dítěte, pokud tomuto dítěti náleží zvýšení příspěvku na péči.
- Rodič dítěte, kterému náleží zvýšení příspěvku na péči z důvodu péče o nezaopatřené dítě.
- Fyzická osoba, která o dítě osobně pečuje a z důvodu péče o toto dítě pobírá dávky pěstounské péče.
Podle § 123 odst. 4 školského zákona:
"O snížení nebo prominutí úplaty, zejména v případech uvedených v § 27 odst. 5 a v případě dětí, žáků a studentů uvedených v § 16 odst. 9 rozhoduje ředitel školy nebo školského zařízení."
V praxi je nutno rozlišovat:
- snížení, prominutí úplaty, kdy ředitelka rozhoduje o žádosti;
- stanovení výše úplaty ředitelkou školy adekvátně době omezení, přerušení provozu mateřské školy, kdy ředitelka o žádosti nerozhoduje.
V případě prominutí úplaty (osvobození od úplaty) a snížení úplaty na základě žádosti zákonného zástupce dítěte, je nutné rozlišovat dvě situace:
1) Právní úprava stanoví, že ředitel školy musí úplatu prominout (osvobodit od úplaty).
2) Právní úprava stanoví, že ředitel školy může úplatu prominout, resp. ji může snížit.
Mateřská škola (jako správní orgán) žádost o snížení úplaty posoudí (a to včetně důvodů o snížení úplaty) a žádosti vyhoví (ve správním řízení, nebo v rámci tzv. faktického úkonu), nebo žádost zamítne (v rámci správního řízení).
Pokud chce mateřská škola využít interní předpis (školní řád) k informování zákonných zástupců o jejich právu na snížení úplaty, pak mateřská škola v interním předpisu uvede text § 6 odst. 6 vyhlášky č. 14/2005 Sb., v platném znění, a text § 123 odst. 4 školského zákona. Následně bude záviset na zákonném zástupci dítěte, zda svého práva využije (tj. podá žádost), a také bude záviset na zákonném zástupci dítěte, o jaké snížení úplaty požádá.
POZOR: Dávky a přídavky mají své "podkategorie". Připojujeme tedy jejich základní přehled. Po doložení rozhodnutí o přiznání dávky či přídavku má fyzická osoba, zákonný zástupce dítěte nebo zákonný zástupce nárok na osvobození od úplaty za předškolní vzdělávání dítěte, které neplní povinní, předškolní vzdělávání!
Přehled příspěvků a dávek:
Dávka pomoci v hmotné nouzi
Dávkami, kterými se řeší pomoc v hmotné nouzi, jsou:
- příspěvek na živobytí
- doplatek na bydlení
- mimořádná okamžitá pomoc
Osoba v hmotné nouzi →
Dávku čerpá osoba či rodina nemá dostatečné příjmy a její celkové sociální a majetkové poměry neumožňují uspokojení základních životních potřeb na úrovni ještě přijatelné pro společnost. Současně si tyto příjmy nemůže z objektivních důvodů zvýšit (uplatněním nároků a pohledávek, prodejem nebo využitím majetku) a vyřešit tak svoji nelehkou situaci vlastním přičiněním.
Příspěvek na živobytí →
Nárok na příspěvek na živobytí vzniká osobě či rodině, pokud po odečtení přiměřených nákladů na bydlení nedosahuje příjem této osoby či rodiny částky živobytí. Je základní dávkou pomoci v hmotné nouzi, která pomáhá osobě či rodině při nedostatečném příjmu.
Příspěvek na péči
Příspěvek na péči je určen osobám, které z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu potřebují pomoc jiné fyzické osoby při zvládání základních životních potřeb v rozsahu stanoveném stupněm závislosti podle zákona o sociálních službách. Z poskytnutého příspěvku pak tyto osoby hradí pomoc, kterou jim může dle jejich rozhodnutí poskytovat osoba blízká, asistent sociální péče, nebo například registrovaný poskytovatel sociálních služeb.
Příspěvek na péči je určen lidem od jednoho roku věku, kteří kvůli dlouhodobě nepříznivému zdravotnímu stavu potřebují péči a pomoc při zvládání základních životních potřeb, kterých je celkem deset. Těmi jsou: mobilita, orientace, komunikace, stravování, oblékání a obouvání, tělesná hygiena, výkon fyziologické potřeby, péče o zdraví, osobní aktivity, péče o domácnost (nehodnotí se u dětí do 18 let).
Dávky pěstounské péče
Osoby pečující, osoby v evidenci a děti svěřené do péče těchto osob mají ze zákona nárok na dávky pěstounské péče. Mezi dávky pěstounské péče řadíme: příspěvek na úhradu potřeb dítěte, odměnu pěstouna, příspěvek při pěstounské péči, příspěvek při převzetí dítěte, příspěvek na zakoupení osobního motorového vozidla. Odměna pěstouna náleží zprostředkovaným pěstounům a pěstounům na přechodnou dobu. Její výše je vázána na koeficient minimální mzdy v závislosti na počtu svěřených dětí, jejich zdravotním stavu a typu pěstounské péče. Odměna pěstouna se považuje za příjem ze závislé činnosti a jako taková podléhá odvodům na sociální a zdravotní pojištění a dani z příjmů.
Všechny uvedené dávky a příspěvky posuzuje a vyplácí na základě žádosti oprávněné osoby nebo pečující osoby o osobu oprávněnou Úřad práce ČR.
- Přehled všech dávek pěstounské péče:
- Příspěvek na úhradu potřeb dítěte.
- Odměna pěstouna.
- Příspěvek při pěstounské péči
- Příspěvek při převzetí dítěte.
- Příspěvek na zakoupení osobního motorového vozidla.
- Zaopatřovací příspěvek opakující se.
- Zaopatřovací příspěvek jednorázový.